A Palusol tűzvédő lapok magja víztartalmú nátrium-szilikátból és kis mennyiségű szerves adalékból áll. Tartalmaz továbbá üvegrostot és üvegszál fonatot vagy huzalhálót. A magot kétoldalt felhordott epoxigyanta-réteg védi az időjárási határoktól, (amilyen a szén-dioxid, a víz és a vízgőz).
A Palusol tűzvédő lapok 20 – 40 oC hőmérséklettartományban rugalmasak és könnyen kezelhetők.
Melegben a Palusol tűzvédő lapok formázhatóvá válnak. 100 oC hőmérséklettől a Palusol tűzvédő lap (belső rétege) felhabzik (elsősorban a vastagság irányában).
Nem éghető, finom pórusú, hőszigetelő és nyomás ellen stabil habréteg képződik.
A habosodás meggátlása esetén puffasztó nyomás lép fel, mely 1,5 N/mm2 értéket érhet el. Ez a leragasztott védőrétegeket vagy az élprofilokat is kinyomhatja.
Tűzvédelem
A képződő hőálló habréteg a hőhatás ellen védő szigetelést képez, elzárja a réseket és építési fugákat és ezáltal meggátolja a füst, hő és lángok áthatolását. A Palusol tűzvédő lapok tűzeset alkalmával keletkező gázait megvizsgálták és azokat toxikológiai szempontból aggályt nem okozónak minősítették.
2. Választék és műszaki adatok
Palusol 100
Magréteg huzalhálóval, csíkok ajtókeretek és sarkok számára, valamint csőáttörésekhez
Palusol 104
A magréteg felépítése azonos mint a Palusol 100-nál, de kettős lapvastagsággal.
Palusol 210
Magréteg huzalhálóval. A huzalháló vastagsága 0,5 mm, lyukbőség 25 mm x 25 mm. Nagy felületű felhasználásra.
3. Alkalmazások
3.1 Tűzvédelmi útmutatások
A tűzeset alkalmával felhabzó Palusol tűzvédő lapok lehetőséget nyújtanak a tervezőknek, hogy tűzvédelem szempontjából lényegesen javítsák szerkezeteiket.
A sokéves tapasztalat alapján egy sor szerkesztési elvet dolgoztak ki. Konkrét alkalmazás esetében figyelembe kell venni az alkalmazással kapcsolatos sajátos szempontokat. Az ipari védett jogokat figyelembe kell venni.
Tűzvédelem
3.2 Óvintézkedések
A Palusol tűzvédő lapok vegyi rendszeréből adódó azon tulajdonságát, hogy habnyomás kialakulása közben habzik fel, tartósan meg kell óvnia belőle készült szerkezetet.
Ezért a Palusol tűzvédő lapokat beépített állapotban biztonságosan védeni kell időjárási behatások ellen, mert ezek megváltoztathatják a kémiai rendszert. Védeni kell:
víztől és nagy légnedvességtől
a levegő szén-dioxid (CO2) tartalmától
nagy hőmérsékletektől.
Előbbi hatások elleni intézkedések közül az alábbiak váltak be:
a Palusol beépítése a tűzvédő, ragasztott réteges szerkezetbe
a profilokba való jó betömítés, ill. védelem műanyag- vagy fémfóliák segítségével.
A szorosan felfekvő burkolat (pl fólia) CO2 átbocsátásának a Palusol engedélyezési okirata (Z-19.11-14, DIBt, Berlin) szerint kisebbnek kell lennie, mint 300 cm/(m2 x bar x nap), laza burkolásoknál (pl. profilok esetében) kisebbnek kell lennie, mint 100 cm3/(m2 x bar x nap).
Tűzvédelem
A vékony Palusol lapoknak viszonylag kicsi a saját szilárdságuk. Ezért törésbiztosan, ütés és mechanikai sérülés ellen védve kell azokat beépíteni.
Fából készült tűzgátló ajtóknál a Palusol biztonságosan védve van mechanikai és időjárási hatások ellen, ha teljes felületén ráragasztott vagy ráenyvezett réteges falemezzel vagy furnérral vagy kemény, műanyag alapú, sajtolt farostlemezzel vagy legalább 0,8 mm vastag műanyaglemezzel védjük.
Acél tűzgátló ajtókra a DIBt (Deutsches Institut für Bautechnik, Berlin) olyan engedélyokiratokat állított ki, melyek szerint pl. Palusol csíkok ragasztott réteges könnyűfémfóliába vannak tömítetten beépítve (és vas- vagy egyéb fémlemezzel mechanikai hatások ellen védve), illetve ahol a Palusolt minden oldalról (0,75-1,2 mm vastag) PVC fóliával légzáróan beburkolták.
Egyéb felhasználásoknál is légzáróan tömíteni kell a Palusolt – a megadott határértékek figyelembe vétele mellett – műanyag profilba, műanyag-, fém- vagy rétegelt fóliába (hegesztéssel, vagy ragasztással).
Tűzvédelem
A Palusolt, mint nem teherbíró elemet (ajtókban, kapukban, térelválasztó falakban, faláttörésekben) burkolás alá építik be. Ennek során a Palusolt a tűzvédelem szempontjából gyenge pontokra (felületekre) építik be, fúgákba és felületekre egyaránt. Alkalmazzák őket továbbá olyan berendezéseken, amelyek az építési előírások szellemében nem számítanak kimondottan építőelemnek (pl. pénzszekrények, trezorok, adatbiztonsági szekrények, vezérlő- és kapcsolószekrények, stb.)
Ha az építőelemektől hosszú tűzvédő hatást követelünk meg és egyúttal fontos a kis súly és kis vastagság, a Palusol felületi védőlapként is lényeges előnyöket kínál. Erre a célra csak a 210 típusú lapok használhatók fel.
Lánggátló ajtókat az ISO 834 szerinti egységes hőmérsékletgörbének megfelelően (kapcsolódva az ISO 3008-hoz) vagy a tűzvédő építőelemekre érvényes, megfelelő nemzeti szabványok előírásai alapján vizsgálják.
Ily módon védett csíkok Palusolból a kereskedelemben kaphatók. (Németországban) Ezek ragasztással (pl. kétoldalt ragasztózott szalaggal) vagy mechanikai módszerekkel, szorítókapcsokkal rögzíthetők (pl. tűzvédő ajtók keretein, a mindenkori engedély előírásainak megfelelően.
Amennyiben nem érjük el az előzőleg leírt védelmet, a megmunkáláskor keletkezett vágási széleket – pl. a fa tűzvédő ajtók végleges méretre szabásánál – utólag gondosan védeni kell a szén-dioxid és nedvesség hatása ellen. A vágási élek védelme epoxidgyanta, poliuretán vagy egyéb, oldószermentes anyaggal oldható meg, ha biztosítható, hogy a gyanta összetétele és a rétegvastagság elég védelmet nyújt szén-dioxid ellen.
Tűzvédelem
Nagy hőmérséklet (kb. 90 oC-ig) rövid időtartamú hatása nem befolyásolja a habzóképességet. 40 oC feletti tartós hőhatás esetében a habzóképesség fokozatos csökkenésével kell számolnunk.
3.3 Példák
Fából készült tűzvédő ajtók
Az ajtólap felületi burkolása (keresztszálas furnér, keményrost, vagy melamingyanta-lap) elégséges védelmet nyújt a Palusolnak klímahatások ellen.
Ábra: Farostlemezből készült ajtónál a befoglaló ajtókeretre szorított rugalmas profil- normál esetben szigetel hang és a tűz kezdetén fellépő füst ellen
1. Befoglaló acél-ajtókeret
2. Falazat
3. Rugalmas tömítés
4. Palusol 100 csík alufóliával leragasztva
5. Keresztszálas furnér
6. Keményfa-léc
Teljes égés alatt felhabzott a keményfa-léc alatti Palusol. Behelyezett alumíniumfólia gyorsítja a habképződést.
Tűzvédő ajtók acélból
A szerkezet kialakításának lényeges követelménye a Palusol nedvesség és mechanikai hatások elleni védelme.
Ezért pl. a vasléc mögötti ajtórésbe behelyezett Palusol csíkot kellő mechanikai szilárdságú, többrétegű fémcsíkkal védve kall alkalmazni.
Tűzvédelem
1. Z-típusú acél-ajtókeret
2. Falazat
3. Palusol 100 csík beragasztva
4. Acéllemez
5. Ásványgyapot
6. Az ajtótok kimerevítése acéllemezzel
7. Felhabosodott Palusol csík
Belső építészeti és térelválasztó rendszerek
Ebben az alkalmazásban a Palusolt a tűzvédelmi szempontból gyenge sávokra helyezzük be:
csatlakozás a falhoz v. födémhez, függőleges fugák, átmenő ajtók, szekrényajtók, elektromos kapcsolószekrények, fémfalak szőnyeg- és műanyagpadlókon, klímaberendezések tűzvédő csappantyúi,
leszerelhető kettős padlók fugái, álmennyezetek fugái és áttörései.
Tűzvédelem
Installációk
Normál esetben a levegő a függőleges Palusol lemezek között halad át.
1. Falazat
2. Szálas szilikát lap
3. Fémmel történő rögzítés
4. Palusol 100 lamellák (lemezkék) pl. alumíniumfóliába ragasztva
5. Szellőzőcső
Elzáró berendezéseknél, amelyekben tűz esetén a Palusol hatékony záróelemként működik, a tűzállóság a lamellák magasságától függ (a kísérletnél több mint két óra).
A fent bemutatott ábrán a Palusol lamellák alufóliába vannak behegesztve. A klímahatások elleni védelmen kívül tűz esetén a szellőzőnyílás gyors elzárásáról is gondoskodnak. A felhevült levegő és a Palusolból távozó nedvesség gyorsan felfújják a védőburkolatot, mielőtt a felhabosodó Palusol biztonságosan lezárná a lamellák közti réseket.
1. Falazat
2. Acéllemez-mandzsetta
3. 0,1 mm vastag alumíniumfólia
4. Palusol 100
5. Polipropilén-cső
Tűzvédelem
Szilikonkaucsuk öntőmasszák arra szolgálnak, hogy a műanyagcső és a fémburkolat közötti érintkezési felületeket a kondenzvíz elkerülése érdekében letömítsük velük. Ezen kívül pl. állandóan meleg vizet szállító csöveknél figyelembe veendő, hogy a Palusolt nem szabad tartósan 40 oC-ra felmelegíteni. Rövid ideig tartó, akár 90 oC hőmérséklet a Palusolra veszélytelen.
Kábelátvezetések lehatárolása
Villamos kábelek és vezetékek (mérőkábelek) hasonlóelv alapján tervezhetők meg, mint a hőre lágyuló csövek térelzárására előbb ismertetett tűzbiztos térelhatárolás. Acéllemezből készült négyszög keresztmetszetű ház szolgál lezárásul a falazat felé és tartóelemként a műanyagba burkolt lemezek vagy csíkok számára. Hosszúságuk az előírt tűzgátló hatástól, számuk pedig a térelzárás keresztmetszetének felületétől függ. Mindkét értéket égetési kísérletekkel határozzák meg.
Kábel-térelzárásoknál is érvényes a szabály, hogy a Palusol tartósan nem bír ki 40 oC hőmérsékletet.
Tűzvédelem
Trezorok, adatbiztonsági szekrények, stb.
Olyan épületelemek számára, amik egyébként nem engedélykötelesek, érvényesek a 3.2. szakaszban ismertetett óvintézkedések a tartós hatékonyság biztosítására.
4. Tárolás, szállítás
A Palusolt védeni kell víztől, nedvességtől és tartós 40 oC feletti hőmérséklettől. A feldolgozásig zárt helyen, normális klimatikus viszonyok között kell tárolni.
A Palusol fagyálló. Alacsony hőmérsékleten ugyan rideggé és ezáltal törékennyé válik, de felmelegedve újból rugalmassá lesz.
A lapok terhelés alatt (saját súlyuk következtében is) hajlamosak az alakváltozásra és illeszkednek az alátét körvonalaihoz. Ezért mindig, vízszintesen, teljes felületükön alátámasztva kell tárolni őket. Legfeljebb 5 raklap legyen egymás fölé felrakva.
Ha egyes raklapokat szállítunk, akkor különösen ügyelni kell arra, hogy a sarkok és élek letörés miatt ne sérüljenek meg.
Bőr-védőkesztyű viselése kötelező!
5. Feldolgozás
5.1 Vágás
A Palusol a szokványos fémmegmunkáló asztali lemezollókkal csíkokká vagy egyéb idomokká vágható. Kisebb elemek lyukasztó (stancoló) szerszámokkal állíthatók elő.
A vágási élek minősége a szerszámok állapotától és a gépbeállítástól függ.
A csíkokat azonnal fel kell dolgozni.
Olyan lemezeket, amelyek tartósan 20 oC hőmérséklet alatt vannak, törésveszély miatt nem célszerű vágni. Előzőleg legalább 20 oC fölé kell melegíteni.
Tűzvédelem
5.2 Melegalakítás
A Palusol hő hatására plasztikussá válik és profilokká vagy formatestekké alakítható. Ehhez a lemezeket rövid időre 60 oC-ra, de legfeljebb 90 oC-ra kell felmelegíteni, pl. meleg levegő ráfúvatással melegítő kamrában, vagy infravörös reflektorok alatt, vagy hevítő asztalokon kontakthővel, de semmi esetre sem közvetlen lánghatással.
5.3 Összekapcsolás
Ragasztás
A következő táblázat példaként bemutat néhány ragasztó anyagot és ragasztást.
A ragasztónak alkalmasnak kell lennie a Palusol epoxidgyanta védőrétegének kötésére a mindenkor szerkezeti anyaghoz, pl. fához, acélhoz vagy műanyaghoz.
A ragasztó és az eljárás megválasztását egyedi esetekben kísérletekkel kell optimalizálni.
Enyvezés (felületragasztás)
Nagy felületű, nedvszívó faanyag-lapok és Palusol 210 tűzvédő lapok Kauresin 460 flüssig enyvvel (fenol-rezorcin-formaldehid-gyanta) ragaszthatók össze.
Javasoljuk a következő keveréket:
100 súlyr. Kauresin 460 flüssig enyv és
25 súlyr. Kauresin 465 kikeményítő por.
Enyvfelvitel a Palusol tűzvédő lapokra:
150-180 g/m2 felületsúly,
0,2-1,0 N/mm2 présnyomás,
60-80oC préshőmérséklet (lezárni!)
Palusol tűzvédő lapok felületi ragasztása
Annak érdekében, hogy nagy felületen felhelyezett Palusol 210 tűzvédő lapok tűzeset alkalmával ne deformálódjanak vagy le ne essenek idő előtt, a szerkezettel mechanikailag össze kell kapcsolni őket.
Fémes alapra alátétlemezes csavarokat vagy szegecseket lehet használni. Tűzvédő lapok éltalálkozásait ezen túlmenően fedésben kell csatlakoztatni, hogy tűzeset alkalmával biztosítva legyen a hatékonyság.
Fa alapra acélkapcsok használata megfelel.
5.4 Ragasztott lapok bedolgozása
Ragasztott lapok bedolgozásában leginkább a Palusol mellett használt szerkezeti anyagoknak van fontos szerepe. Így pl. a ragasztott falapok fúrhatók, fűrészelhetők, csavarozhatók és szegelhetők. Fűrészelésnél a nagyobb tartósság érdekében keményfémbetétes vágó szerszámokat célszerű használni.
Tűzvédelem
5.5 Óvintézkedések a feldolgozásnál
Palusol tűzvédő lapok fűrészelésénél vagy csiszolásánál nátrium-szilikát por keletkezik. Ez nem kerülhet a szembe vagy a légzőszervekbe (védőszemüveg és védőálarc viselése kötelező.) Elszívó berendezés alkalmazása ajánlott. A 100-as tűzvédő lapok számára kielégítőek a központi berendezések, mint amilyenek a fafeldolgozó iparban használatosak.
A 210-es típusú lapoknál külön elszívókat kell alkalmazni, mivel a huzalbetét miatt szikraképződés lehetősége áll fenn.
A nátrium-szilikátok vízzel lúgos reakciót adnak. A vizes kivonat ingerli a szemet és a nyálkahártyákat. Ha nátrium-szilikát por jutna a szembe, azt azonnal bőséges, tiszta vízzel ki kell öblíteni, legjobb folyóvizes szemzuhanyt alkalmazni (kézi zuhanyozó is megfelel). Utána fel kell keresni a szemorvost. Az orvossal közölni kell a szennyezés erősen lúgos jellegét.
Feldolgozáskor védőkesztyű viselése ajánlatos. Munka után a kezet gondosan meg kell tisztítani és bőrápoló szerrel bekenni.
Tűzvédelem
5.6 Hulladékeltávolítás
A Palusol tűzvédő lapok feldolgozásakor keletkező hulladékokat a helyi hatósági előírásokkal egyetértésben együtt lehet kezelni a háztartási hulladékkal.
Az Ipari Vízgazdálkodási és Levegőtisztasági Intézet 1987. május 15-én kelt jelentésében a Palusol tűzvédő lapok vizsgálatának eredményeit a következőkben összegezték:
A Palusol tűzvédő lapok hulladékát háztartási hulladékhányón szabad elhelyezni, ha a hulladékarány a vele együtt elhelyezett háztartási hulladékhoz viszonyítva elfogadható.
Tűzvédelem
6. Építőelemek vizsgálata és engedélyezése
Az építőelemek, berendezések és szerkezetek használati biztonságát elismert vizsgálati eljárások alapján kutató intézetek, és/vagy engedélyező ill. jóváhagyó hatóságok ítélik meg és engedélyezik.
Az építőelemek, mint pl. térelhatároló falak, köztes padlók, álmennyezetek és burkolt oszlopok vagy tartók tűzállóságát az ISO 834 előírásaival egyetértésben a nemzeti előírások szerint lehet besorolni. A tűzgátló szakaszolások különleges előírásait az ISO 3008 vagy a megfelelő nemzeti előírások alapján kell figyelembe venni.
Németországban új építőanyagok és építőelemek használhatóságának a bizonyítását az egyes tartományi építési előírásoknak megfelelően vizsgálati jelekkel vagy az építészeti felügyeleti hatóság előírásai szerint kell elvégezni/ill. bizonyítani. Ezeket az igazolásokat elégséges bizonylatok alapján a Német Építéstechnikai Intézet, Berlin adja ki, amikor is megtörténik a minőségvizsgálat a legfontosabb jellemzők betartására vonatkozóan.
A Palusol tűzvédő lapok csíkok formájában történő beltéri használata építési szerkezetek és különleges szerkezeti részek üzemileg előregyártott tűzálló elemeiben a Z-19.11-14. sz. jóváhagyási okiratban van szabályozva.
A mindenkor előírt minőségellenőrzésre vonatkozó szerződéseket a Német Építéstechnikai Intézet, Berlin 1978.08.14-i és 1978.12.28-i engedélyokirata hagyta jóvá.
Tűzvédelem
A Palusol tűzvédő lapok további alkalmazásait, pl. tűzszakaszoknál, légvezetékek elzáró berendezéseinek elhatárolásánál, csővezeték- vagy kábeláttöréseknél az egyes szerkezetekre vonatkozó alkalmazhatósági vizsgálatokat kell elvégezni. A már említett általános útmutatások ehhez hasznos alapot nyújtanak. További ellenőrzések és megállapítások ezután már csak a vonatkozó gyártmány speciális követelményeire vonatkoznak. Pl. Palusol csíkok vízzáró tömítése ragasztott fóliákba acéllemezből készült tűzszakaszolásoknál.
Új alkalmazásoknál és fejlesztéseknél minden egyedi esetben önálló vizsgálatokat kell elvégezni, hogy a feldolgozási és alkalmazási feltételeket a mindenkori körülményekhez lehessen igazítani.
Tűzvédelmi Ellenőrző Intézetünkkel (AWETA Brandschutztechnik) közösen járulunk hozzá a Palusol tűzvédő lapok felhasználásának eseti alkalmazási előírásainak kidolgozásához.
Figyelem!
A jelen kiadványban szereplő adatok eddigi ismereteinken és tapasztalatainkon alapulnak. Ezek nem mentesítik a felhasználót a feldolgozásnál lehetséges, számos körülmény miatt a saját vizsgálatok és ellenőrzések alól. Egyes jellemzők, vagy a használhatóság joghatályos elismerése egyes alkalmazási esetekre vonatkozóan adatainkból nem vezethető le. Esetleges termékvédelmi jogokat, valamint a vonatkozó törvényeket és rendeleteket termékeink átvevőinek saját felelősségüknek megfelelően kell figyelembe venniük.