Vizes, nedves, felvizesedő, vagy salétromos falak, gerendák belő oldalán lévő gombásodás elleni, egészen különleges szigetelő.
Külső falak utólagos hőszigetelése belülről
A PROMATECT MC (Masterclima)könnyű, cellulózszállal erősített, kalciumszilikát alapú, sokoldalúan alkalmazható száraz építőlemez, melynek min. 80% pórustartalma a falszerkezet nedvességét fel tudja szívni, ha annak belső felületére kontakt módon, páraáteresztő ragasztóval erősítik fel. A lap a felszívott nedvességet pórusaiban tárolja (a 25 mm vastag PROMATECT MC (Masterclima)négyzetméterenként 21 liter vizet), mely onnan a helyiség mesterséges vagy természetes szellőzése során részben vagy egészben elpárolog.
Külső falak utólagos hőszigetelése belülről
A pórusokban tárolt nedvesség nem csöpög ki. A PROMATECT MC (Masterclima)
lapok anyaga lúgos kémhatású (pH = 10–11), mely körülmények között a penészgombák nem telepednek meg és nem szaporodnak. Ezt a hatást az is erősíti, hogy a lapok felülete száraz marad. A PROMATECT MC (Masterclima)szigetelőlap hővezető képessége:= 0,053 W/mK. Ez azt jelenti, hogy egy 24 cm vastag tégla falazat hőveszteségét egy mindössze 25 mm vastag PROMATECT MC szigetelés belső oldali alkalmazása kb. 50%-kal csökkenti.
A PROMATECT MC (Masterclima)szigetelőlap által eredményezett páratechnikai és hőtechnikai előnyök a következőképpen alakulnak a szigetelésvastagság és a falszerkezet függvényében:
A hetvenes évekre jellemző panelszerkezetek homlokzatainak hőátbocsátási tényezőjét az 50 mm vastag PROMATECT MC (Masterclima)szigetelőlap mintegy 40%-kal csökkenti, ez az egész épület hőveszteségére vetítve mintegy 10-20% megtakarítást jelent. Ezzel egyidejűleg a panelépület végfalainak belső felületi hőmérséklete 5°C-kal emelkedik, s így a belső komfortérzet javul. 80 mm vastag szigetelőlap a fenti falszerkezet hőátbocsátási tényezőjét 49%-kal csökkenti, s ez az egész épület hőveszteségére nézve mintegy 20-25% megtakarítást jelent.
Külső falak utólagos hőszigetelése belülről
A különböző falszerkezetek hővezető képessége is eltérő, így ha szükséges, a PROMATECT MC (Masterclima)szigetelő burkolat vastagságának növelésével könnyen teljesíthetjük a hatályos hőtechnikai követelményeket, sőt annál jobb szigetelési értéket is. A PROMATECT MC (Masterclima)szigetelőlapok jellemző gyártási méretei: 25 mm, 50 mm, 80 mm.
A PROMATECT MC (Masterclima)lapok az alkalmazott burkolatvastagság és a falszerkezet függvényében a következők szerint használhatók hőszigetelésre:
B30-as fal: 10 cm vastagságban
50 cm-es hagyományos téglafal: 8 cm vastagságban
70-es években épült panelépület: 5 cm vastagságban
Amennyiben a helyiség födémszerkezete is hőhidas, úgy célszerű azt is részben vagy egészben megfelelő vastagságú PROMATECT MC (Masterclima)lemezekkel burkolni.
Egyszerű beépíthetőség A PROMATECT MC(Masterclima) lemezeket – akár belső oldali hőszigetelés, akár penészgomba fertőzés elleni védelem céljára – közvetlenül a falfelületre ragasztják fel. Nem szükséges fúrás, csavarozás vagy szegezés. A lemezeket egyszerűen, kézifűrésszel vagy körfűrésszel kell méretre vágni. A ragasztómasszát a sima alapfelületre fogazott spatulyával kell felhordani, majd az így elkészített ragasztóágyra kell a lemezeket felhelyezni. Egyenetlen alapfelületek, pl. erősen vetemedett felületek esetén páraáteresztő kiegyenlítő habarcsot, pl. mész- vagy cementes mészvakolatot kell felhordani, mivel a PROMATECT MC (Masterclima)lemezek és a falfelület között nagy felületű érintkezés a követelmény.
Felületképzés A PROMATECT MC (Masterclima) felület tapétázása vagy festése a ragasztás után 24 órával lehetséges. Tapéta ragasztása: CMC ragasztóval. Mivel a PROMATECT MC (Masterclima) működési elve a kapilláraktivitáson, a páradiffúzión és a párologtatáson alapul, a felületképzés e részfolyamatok egyikét sem akadályozhatja.
Külső falak utólagos hőszigetelése belülről
A tapétáknak, festékbevonatoknak vagy vakolatoknak minden esetben páraáteresztőnek kell lenniük. Festékanyagként a természetes alapanyagú, polimermentes, mész-, alacsony diszperziótartalmú, illetve a szilikátfestékek javasolhatók. A polimer diszperziós (latex) festékeket ki kell zárni, mivel ezek legkésőbb már az első átfestés után párazáró filmet képeznek a felületen, így a lemez hatékony működése megszűnik. A PROMATECT MC (Masterclima)lemezek burkolására a könnyű papír és üvegszövet tapéták alkalmasak. Átfestésüknél azonban szintén ügyelni kell a festékréteg páraáteresztő tulajdonságára. Műanyag tapéták alkalmazása a PROMATECT MC(Masterclima)
lemezekhez nem javasolt. Átvonhatók viszont a lemezek páraáteresztő ásványi szórt vakolattal vagy vékonyrétegű nemesvakolattal. A PROMATECT MC (Masterclima)lemezek csempézésekor arra kell ügyelni, hogy a csempézett falfelület legfeljebb a belmagasság 2/3-áig terjedhet, illetve a csempézett fal túloldalát nem szabad szintén csempézni vagy párazáró módon bevonni.
Az alkalmazás előnyei - Nedves, penészes falszerkezetek gyors, hatásos és végleges kiszárítása. - A szigetelőlemezek felerősítése ragasztással történik, a felületképzés egyszerű. - Belső hőszigetelésre is alkalmas. - Épületfizikailag kifogástalan szerkezet. A kívánt hatás csak úgy érhető el, ha az alkalmazás feltételeit és a beépítés technológiáját maradéktalanul betartják, ezért javasoljuk, hogy kizárólag felkészült szakemberre bízzák a kivitelezési munkákat
Szigetelés belülről? - Igen!
Szigetelés nem éghető (A1)anyaggal? – Igen!
Ez a PROMATECT-MC és a PROMATECT-MC plus, (vagy korábbi nevén MASTERCLIMA és MASTERCLIMA plus). Belső hőszigeteléssel megszüntethetők a hőhidak, ezzel a falak nedvesedése, penészesedése, salétromosodása.
Kevés olyan technológia van, amellyel belülről is lehet lakótereket szigetelni, holott gyakran fordul elő, hogy nincs más megoldás, így például műemléki épületeknél, ahol a homlokzatot nem szabad megváltoztatni, de társasházak vagy családi házak esetén is hasonló lehet a helyzet, ha a külső szigetelésre nincs lehetőség.
Az egyszerűbb és olcsóbb megoldás, például a régi építésű házaknál a nedvesedés okozta problémák megszüntetésére, a falak „kiszárítására” a PROMATECT-MC burkolat.
Sok lakóépületben küzdenek a rossz hőszigetelő képességű falazatok vagy a hőhidak következtében kialakult páralecsapódás, illetve a talajnedvesség felszívódásának következményeivel: a nedves falakkal, a penészgombák megjelenésével, illetve a sókivirágzással, a köznyelvben használatos úgynevezett salétromosodással. Ezek károsítják az épület szerkezetét, a penészesedés pedig súlyos egészségügyi problémát is okozhat. Leggyakrabban a légúti megbetegedésekre való hajlam, illetve allergiák kialakulását eredményezheti, de akár tüdőgyulladás is lehet következmény. (Írásunkban a közismert salétromosodás kifejezést használjuk, függetlenül az oldott sók fajtájától: szulfát, nitrát, klorid, magnézium stb.
Egy kész épületnél az utólagos külső vagy alsó nedvesedés elleni szigetelés soha nem könnyű feladat. Egyes esetekben kivitelezhetetlen, például társasházaknál, ahol csak egy-két lakásban jelentkeznek szigetelési gondok, de a lakóközösség nem járul hozzá az egész ház újraszigeteléséhez. A régi épületeknél is gyakori hiba a talajnedvesség felszívódása a falakba, mely csak az alsó szigetelés bonyolult és költséges cseréjével szüntethető meg. Gyakran – például a rakott kőfalaknál – ez szinte kivitelezhetetlen. Előfordulnak kevésbé súlyos esetek is; egy-egy pince- vagy mennyezeti sarok nedvesedése, gombásodása.
Látható, hogy sok olyan nedvesedési probléma van, amelyeknél egyszerűbb a belső „szigetelés” kialakítása. Ezt a célt szolgálják például az üzemben előkevert és a helyszínen felhordott ún. pórusos javító vakolatok, melyek azonban munkaigényesek és alacsony hatékonyságúak. E gondok egyszerű és gyors megoldására szolgál a házilag is kivitelezhető PROMATECT-MC belső burkolat kialakítása.
Nedves, penészes falak szigetelése
Több, mint 15 éve fejlesztettek ki egy speciális szigetelő lemezt ilyen célokra, amely igen hatékony és egyszerűbben kivitelezhető, mint a vakolás. Ez a min. 85%-ban mikrokapilláris szerkezetű, különleges szigetelő lemez a PROMATECT-MC, itatóspapírként szívja fel a vizet, anélkül, hogy kicsepegne belőle és tárolja azt. Egy négyzetméter 25 mm vastag lemez akár 20-21 liter víz tárolására is képes lehet, de nyitott pórusszerkezete miatt a felszívott nedvesség folyamatosan párolog és szellőzéssel távozik a belső térből. Így ez az erősített kalcium-szilikát alapú lemez a falszerkezetet kiszárítja és szárazon tartja, ugyanakkor mindig száraz marad a lemez felülete és lúgos kémhatása (pH érték: 10-11) miatt végleges védelmet biztosít a falon megtelepedő gombás fertőzések ellen is.
A továbbfejlesztett változat, a PROMATECT-MC plus módosított pórusrendszerének köszönhetően – a nedvességelszívó és a párologtató képesség változatlan megtartása mellett – megszűnik a sók felületi kivirágzása. A kikristályosodó sók fokozatosan tárolódnak be a kapilláris rendszerébe.
A kapilláris rendszer sóbetároló képessége a teljes térfogat minimum 85%-a, így élettartama kb. 15-20 év! Ezután a burkolatot ki kell cserélni.
A PROMATECT-MC plus a fentiek miatt az átnedvesedett és sószennyezett (köznyelven salétromos) falak utólagos belső felújítására alkalmas.
Belső hőszigetelés
E szigetelőlemezek hőszigetelő képessége is kiváló. Fontos tulajdonsága, hogy ez az egyetlen szigetelő anyag, amely meg tudja oldani a belső oldali hőszigetelések alkalmazásánál gyakran fellépő páralecsapódási gondokat is. Egyértelműen rögzíthető, hogy a PROMATECT-MC lemezekkel lehet és szabad belülről hőszigetelni. A hővezetési tényező (λ) értéke: 0,053 W/mK. Kiválóan alkalmazható falfűtési rendszerek alá való hőszigetelésként is.
A részletezett szigetelő anyagok alkalmazási lehetőségei
Mielőtt e szigetelési technológia mellett döntünk, előtte célszerű szakemberrel megvizsgáltatni a falat, vagyis azt, hogy mennyi a fal nedvességtartalma, ill. a vízben oldott sók aránya. Ez helyszíni méréssel, szükség esetén (gyanús szennyeződések) laborvizsgálat elvégzésével határozható meg. Megállapítható az is, hogy kisebb nedvesedés esetén mekkora területet kell burkolni a szigetelőlemezzel.
Tekintettel arra, hogy a szigetelőlemez „működése” a páraáteresztő képességén múlik, alkalmazása előtt a nem páraáteresztő rétegeket el kell távolítani a falról.
Amennyiben a vakolat erős, nem válik el a falazattól, azt a vakolatra is lehet ragasztani.
A letisztított falra fogazott glettvassal felhordott páraáteresztő ragasztóágyba nyomjuk bele a lemezeket. A lemez felületét csak páraáteresztő glettel, ill. festékkel (meszes bázisú vagy szilikátfestékek) lehet bevonni. A terméket Magyarországon az LB-Knauf ragasztótapaszával alkalmazzák.
A lemezek beépítése egyszerű, biztonságos, gyors, a helyszíni élőmunka igény minimális, továbbá bármikor, télen-nyáron is alkalmazható. Az elmúlt 2 évben több ezer m2 felület felújítása történt ezzel a módszerrel.
Az ÉMI KHT. által kiadott ÉPÍTŐIPARI MŰSZAKI ENGEDÉLY (ÉME) száma: A-733/2005.